Mikulášské tvoření s pohádkou 5. 12. 2018

Středeční odpoledne a podvečer patřil v knihovně Mikulášům, čertům a andělům. Na programu bylo totiž mikulášské tvoření s pohádkou. S dětmi jsme si nejprve povídali o Mikulášovi i o blížících se Vánocích a přečetli jsme si příběh, který vysvětluje, jak vznikla tradice mikulášského nadělování. Následovaly tematické zimní hádanky a po pohádce o Zlém čertovi od Jana Teufela jsme se pustili do tvoření. Tentokrát jsme vyráběli Mikuláše, anděly a čerty. Kdo chtěl, mohl si vyrobit celou Mikulášovu družinu. Výrobky dětí byly opět plné fantazie a moc se jim povedly. V podvečer se pak všichni rozutekli do svých domovů podívat se, jestli je tam čeká mikulášská nadílka.

Mgr. Zuzana Valášková


Mikulášské tvoření s pohádkou 5. 12. 2018

Beseda se spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem 19.11.2018

V pondělí 19.11. od 17.00 hodin jste měli možnost setkat se v naší knihovně s českým spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem, který představil svoji nejnovější knihu Velké tajnosti nabitou současnými senzačními objevy. Besedu si nenechaly ujít na tři desítky příznivců tajemna a přesvědčily se, že naše země je plná záhad, tajemných bytostí a nevysvětlitelných jevů. Přes nálezy podivně deformovaných mumií na planině Nazca či Einsteinův mozek jsme se dostali k záhadnému Městu opičího boha, k egyptským a jihoamerickým pyramidám a také k Jeskyni tisíců sluncí. Návštěvníci besedy si na závěr mohli přímo od spisovatele zakoupit jeho nejnovější i starší knihy.

Mgr. Zuzana Valášková


Beseda se spisovatelem a záhadologem Arnoštem Vašíčkem 19.11.2018

Cestovatelská přednáška Altiplano expedice 29.10.2018

V pondělí 29.10.2018 přijeli do naší knihovny manželé Monika a Jirka Vackovi, se kterými jsme se na kole a na těžko vydali na neobyčejnou dobrodružnou cestu po Jižní Americe. Navštívili jsme i Galapágy, Velikonoční ostrov či ledovou Antarktidu. Cesta Moniky Chvojkové a Jirky Vacka začala v září 2009 v kolumbijské Bogotě a trvala téměř osm a půl měsíců. Za tu dobu projeli celkem devět zemí, mezi které patřil Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile, Argentina, Brazílie nebo Uruguay. Celkem ujeli neuvěřitelných 14224 km a svoji cestu ukončili v brazilském Rio de Janeiru už jako manželé Vackovi. Na besedě bylo možné zakoupit i cestopisné knihy plné krásných fotografií. V knihovně jsou aktuálně k vypůjčení knihy TransAsia - vlakem kolem Asie se skládacími koly a Austrálie s dítky v zádech o výpravě, kterou manželé Vackovi podnikli se svými malými dětmi Barunkou a Péťou.

Mgr. Zuzana Valášková

Cestovatelská přednáška Altiplano expedice 29.10.2018

25. 10. 2018 Halloweenské tvoření s pohádkou

Ve čtvrtek odpoledne dorazily do knihovny čarodějky, upíři, kostlivci a jiné strašidelné bytosti. Na programu bylo totiž halloweenské tvoření s pohádkou, které si nenechalo ujít více než dvacet šikovných dětí. Nejprve jsme si povídali o Halloweenu a také jsme si přečetli legendu o Jackovi, která vysvětluje zvyk vydlabaných světélkujících dýní. Následovaly strašidelné úkoly. Všichni byli úspěšní a za odměnu si zasloužili halloweenské sladkosti. Po pohádce o strašidýlku Casperovi jsme se pustili do tvoření. Jak již plakátek na akci napověděl, vyrobili jsme si tentokrát netopýry a strašáky, které si děti ozdobily podle vlastní fantazie. Všichni byli moc šikovní a na závěr se mohli pochlubit krásnými originálními výtvory.

Mgr. Zuzana Valášková


Halloweenské tvoření s pohádkou 25.10.2018

Cestovatelská přednáška Banát 19.10.2018

V pátek 19.10.2018 navštívil knihovnu cestovatel, spisovatel a fotograf Petr Nazarov. Spolu s ním jsme se vydali po stopách Čechů žijících v Banátu již dvě století. Navštívili jsme české vesnice v Rumunsku, mezi které patří Eibenthal, Bígr, Rovensko, Gerník, Svatá Helena a Šumice. Podívali jsme se také na českou komunitu v Srbsku, a to do vesnic Češko Selo, Bela Crkva, Gai, Vršac či Kruščica. Během poutavé besedy doplněné nádhernými fotografiemi a také videonahrávkami jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí z běžného a ne jednoduchého života tamních českých obyvatel. Slyšeli jsme o jejich historii i současnosti. Na vlastní oči jsme si také prohlédli tamní tradiční obuv - tzv. bačky, které vyrábí z pneumatik. Na závěr pan Nazarov vylosoval jednoho šťastného výherce své knihy Doteky přírody a moudrosti. Příští setkání s Petrem Nazarovem proběhne zase za rok, tj. v říjnu 2019.

Mgr. Zuzana Valášková


Cestovatelská přednáška Banát 19.10.2018

Cestovatelská přednáška Barma&Vietnam 5.10.2018

V pátek 5. 10. dorazili do knihovny manželé Márovi, se kterými jsme se přenesli na Barmu a do dalekého Vietnamu. Při povídání o této expedici nám Alena a Jirka Márovi prozradili množství exotických zážitků. Vysvětlili nám, jak se žije na plovoucích ostrovech a proč rybáři pádlují nohama. Viděli jsme videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů i ranní rozcvičku důchodců v ulicích Hanoje. Dozvěděli jsme se zajímavosti ze života obyčejných lidí i o císaři, který měl 300 manželek. S Márovými jsme nahlédli i do světa skvělých asijských kuchyní, ale také jsme slyšeli, jak lehce se dá jídlem otrávit. Bylo to nesmírně zajímavé a milé vyprávění. Všichni jsme si odnesli velice pěkný zážitek a budeme se těšit na příští setkání s Márovými, které proběhne 15. března 2019.

Mgr. Zuzana ValáškováCestovatelská přednáška Barma&Vietnam 5.10.2018

Podzimní tvoření s pohádkou 25. 9. 2018

Úterní odpoledne se v naší knihovně neslo ve znamení podzimu a tvoření. Knihovna se o půl páté naplnila dětmi a jejich rodiči. Nejprve jsme si povídali o podzimu a o ročních obdobích. Všechny děti se aktivně zapojovaly a byly moc šikovné. Potom jsme si přečetli pohádku O posledním jablíčku, která se dětem moc líbila. Než jsme se pustili do tvoření, procvičili jsme mozkové závity několika hádankami. Ani jedna nezůstala nezodpovězena.

Tentokrát jsme si vyrobili panáčky z květináčů, které jsme zdobili podzimními barvami a dekoracemi. Všichni jsme se jaksepatří vyřádili a výsledky našeho snažení byly kouzelné. Všechny děti byly nadšené a se svými výtvory se rády vyfotily na památku. Podle ohlasů to byla vydařená akce a všichni se zase rádi setkáme příště.

Mgr. Zuzana Valášková


Podzimní tvoření s pohádkou 25. 9. 2018

Letní čteníčko 19. června 2018

Povídali jsme si o létě, recitovali básně a zpívali písně. Letní pohádka se dětem velmi líbila. Tvořili jsme sluníčko, které jsme zdobili kytkami i jinými ozdobami. Výrobky byly překrásné. Rodiče a děti byli ze čteníčka nadšeni.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Letní čteníčko

Pasování na čtenáře 24. 5. 2018

Jako každoročně jsme v knihovně pro děti z družiny 1. ročníku připravili slavnostní pasování na čtenáře. Smyslem akce je přivést žáky prvních tříd do knihovny a tím jim usnadnit cestu k rozvoji čtenářské gramotnosti. Děti s vychovatelkou Markétou Jehlářovou navštěvovaly knihovnu po celý školní rok, dozvěděly se vše o půjčování i vracení knih a seznámily se s dětskými knihami. Komtesa Povídka přivítala děti a představila jim královnu Pohádku z Písmenkového království. Děti měly připravený pěkný program z básniček a písniček, poslechly si pohádku z Knihovnických pohádek od Z. Pospíšilové a složily slib. Ve jménu všech básniček, pohádek a příběhů je královna pasovala mečem a povýšila na "rytíře řádu čtenářského". Pasovaní čtenáři byli odměněni pamětním listem, omalovánkami, medailí "Už jsem čtenář" a hezkou knížku Bráchova bota od E. Koubové v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. následovala malá hostina jako při pasování rytířů na hradě. Noví čtenáři si vypůjčili svou první knihu. Teď již mohou stejně jako jejich starší kamarádi navštěvovat království knih v dětském oddělení knihovny, kde si budou knihy vybírat sami, s rodiči nebo s pomocí knihovnice. Přejeme prvňáčkům pěkně zážitky z četby knih. Ať kniha zůstane jejich přítelem po celý život.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová   

Sluníčkové čteníčko 22. 5. 2018

Povídání o krásném jarním počasí jsme si zpestřili básněmi a pohádkou o sluníčku. Přání dětí tvořit ještě jednou mozaiku jsem splnila.

Výrobky byly nádherné a také třpytivé. Prožili jsme pěkné odpoledne.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová Sluníčkové čteníčko

Beseda Pro zdraví a dobrou náladu 17. 5 2018

Ve spolupráci s místním klubem důchodců jsme pozvali spisovatelku Jarmilou Mandžukovou.

Populárně naučná přednáška zahrnovala témata:

- Jak efektivně využívat mozek, zlepšit paměť a koncentraci?

- Jak využít vlastní léčivou sílu ke zmírnění nemocí a zlepšení vitality?

- Jak správně nasměrovat naše myšlenky i přání a snadněji tak zvládat úskalí života?

Senioři se aktivně zapojovali do nenáročných a zábavných cviků a technik na posílení zdraví.

Přednáška se nám velmi líbila.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

  

Beseda se spisovatelkou

Pohádky pana Pohádky 4. 5. 2018

Opět naše pozvání přijalo divadlo KK, tentokrát přijelo s vtipným zpracováním známých pohádek O Budulínkovi a O Červené Karkulce. Děti z družiny 1. stupně místní ZŠ a MŠ se velmi těšily. Divadlo se všem líbilo. Děti napomáhaly rozuzlení děje a aktivně se zapojovaly do příběhu. Přišlo 65 malých návštěvníků. Účinkovali: Kamil Koula a Tereza Slánská

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Pohádky pana Pohádky

Pohádkové dopoledne s MŠ 3. 5. 2018

Ve čtvrtek navštívily knihovnu děti ze třídy Květinek se svými p. učitelkami. Domluvili jsme se, že budeme hrát pohádky. Zkusili  jsme nacvičit veršovanou pohádku od F. Hrubína Paleček a jeho kamarádi, pohádka O řepě se všem líbila a pohádku O budce si děti v maskách s chutí zahrály. Malí čtenáři se také těšili na prohlížení knih. Prožili jsme velmi pěkné dopoledne.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  

MŠ - pohádky

Jarní čteníčko 24. 4. 2018

Dětem se líbily říkanky, hádanky, pranostiky i pohádky o jaru a aktivně spolupracovaly při programu. Rodiče s dětmi se velmi těšili na tvoření. Vybrali si obrázek a s chutí se dali do práce. Stříhali na malé kousky pěnovou gumu a vytvářeli mozaiku. Výrobky dozdobili třpytivými ozdobami, pryskyřicovou mozaikou a rámečkem. Děti se zájmem tvořily, i když práce na výrobku byla náročná na čas i trpělivost. Obrázky se mozaikou rozzářily a byly nádherné. V příjemné atmosféře jsme si užili krásné odpoledne a děti měly radost, že si vyzdobí mozaikou své pokojíčky. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  

Jarní čteníčko

Beseda Všude žijí lidé 17. 4. 2018

Spisovatelka Danka Šárková, autorka společenských románů, vyprávěla o svých knihách, které pojednávají o vztazích, a to jak v osobním, tak pracovním životě. Součástí besedy bylo i autorské čtení z vybraných knih. Jelikož k její vášni patří cestování, putovali jsme po Asii a Africe (Tanzanie, Etiopie, Jihoafrická republika, Kambodža, Thajsko, Malajsie). Cestovatelská část besedy byla zaměřená na místní obyvatele ze zemí, které procestovala jen s "báglem na zádech". Nechybělo ani promítání fotografií a videí nádherné přírody a exotických koutů světa. D. Šárková ukončila program příjemnou diskuzí se čtenáři. Návštěvníci plni zážitků spokojeně odcházeli domů.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová   

Přednáška Všude žijí lidé

Luštění a soutěž v březnu Měsíci čtenářů

Připravila jsem pro mladší a starší žáky křížovky ze znalostí knih pro mládež a pohádkových postav, které děti luštily celý březen - Měsíc čtenářů. Všichni úspěšní luštitelé dostali časopis Bart Simpson. Vylosovali jsme tři mladé čtenáře, kteří obdrželi knihu od knihkupectví Kosmas. Je to motivace pro mladé čtenáře ke čtení a čtenářství.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Soutěž k Měsíci čtenářů

Velikonoční čteníčko 27. 3. 2018

Povídali jsme si o velikonocích, zopakovali koledy a jarní říkanky. Při čtení pohádky děti ani nedutaly. Tvořili jsme dekorace zdobené provázkem. Rodiči s dětmi se pustili do práce. Trpělivost a pečlivost se vyplatily. Hotové kuřátka, slepičky a vajíčka vypadaly nádherně. Prožili jsme velmi pěkné odpoledne v příjemné atmosféře a těšíme se na další čteníčko.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Velikonoční čteníčko

Noc s Andersenem 23. 3. 2018

Od 17 hodin přicházeli rodiče se svými dětmi. 20 malých nocležníků se těšilo na andersenské spaní v knihovně. Povídali jsme o spisovatelích H. Ch. Andersenovi a J. Čapkovi a jejich pohádkách, protože letošní téma bylo o knize Povídání o pejskovi a kočičce. Vybrali jsme si pohádku Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Tři skupiny dětí zbobily dorty, nejprve korpus potřely krémem a čokoládou, potom zdobily lentilkami a šlehačkou, uprostřed dortů vévodily marcipánové figurky pejska s kočičkou. Dorty se nám podařily lépe než pejskovi s kočičkou a také všem chutnaly. Nechyběla ani noční hra po škole, děti s baterkami procházely tmavými chodbami a plnily úkoly. Procházka po Kostelci na Hané byla příjemná. Než se účastníci nocování uložili k spánku, prohlíželi knihy, malovali a luštili zábavné úkoly i křížovky. Hraná pohádka na dobrou noc se dětem líbila. V knihovně rozhostilo ticho, malí spáči usnuli. Ráno spokojené děti připravily snídani a pokračovaly v zábavě. Po 9 hodině si je vyzvedli rodiče. Na zážitky z letošní Noci s Andersenem budeme všichni dlouho vzpomínat.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

 

Cestovatelská přednáška Kongo 20. 3. 2018

Díky novináři, fotografovi a cestovateli Tomáši Kubeši jsme mohli prožít extrémní expedici do země, které se mnozí bojí, ale to, co nabízí, je to nejlepší v Africe. Pro mnohé je Kongo peklem, ale pro jiné rájem. Výjimečná příroda, gorily, prales, pygmejové, Okapi, zlaté doly, vodopády, sopky, řeka Kongo, tajemní obyvatelé, lidské mraveniště a nebezpečná Kinhassa. Vyprávění dobrodružné výpravy, promítání videí a fotografií nám pomohlo vytvořit si pohled do země obestřené tajemstvím a mnoha protiklady. Přišlo 40 návštěvníků. Přednáška se všem líbila.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Přednáška Kongo

Přednáška Evropa 20. 3. 2018

Pro žáky ZŠ jsme uspořádali odpoledne přednášku Evropa Tomáše Kubeše - novináře, fotografa a cestovatele. Poznali jsme, že Evropa není vůbec nudná, naopak i na našem kontinentu je spousta zajímavého. Společně jsme se toulali po 14 zemích, kde se odehrálo 20 netradičních příběhů. Od Norska, přes Anglii, Francii, Nizozemí, Španělsko, Švýcarsko, Itálii, Německo, Polsko, Litvu, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko až do Řecka. Při zasvěceném výkladu, promítání fotografií a videí jsme se dozvěděli, že každá země má své největší zajímavosti, ke kterým patří příběh. Účastnilo se 85 žáků se svými učteli. Přednáška byla úžasná.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  

Přednáška Evropa

Prožitkový seminář s Beauty kosmetikou Energy 15. 3. 2018

Eva Macíčková, odborná poradkyně Energy Olomouc, přednášela o tom, jaké poklady jsou ukryty v kosmetice Energy. Přivoněli jsme si k vůním - esencím rostlin a přírodních olejů. Dozvěděli jsme se o kosmetice v pentagramu - propojení péče o pleť a poznatků tradiční čínské medicíny. V příjemné atmosféře jsme prožili pěkné odpoledne.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Kosmetika Beauty

Vyhlašování nejlepších čtenářů a cestovatelská přednáška Rakousko a Francie 5. 3. 2018

Rok s rokem se sešel a je tu zase březen Měsíc čtenářů, ve kterém tradičně vyhlašujeme a vyhodnocujeme nejlepší čtenáře naší knihovny, tentokrát za rok 2017. Kritériem výběru je, že uvedení čtenáři přečetli nejvíce knih v kategorii dospělých a dětí, pravidelně 1x krát za měsíc navštěvovali knihovnu, pečlivě vraceli půjčené tituly a také se účastnili akcí pořádaných knihovnou. Mária Vrabcová má na svém kontě 284 knih, čte historické a milostné romány. Helena Milerová přečetla loni 274 knih, nejraději čte milostné a psychologické romány pro ženy. Bohumile Drčkové se líbí české detektivky, autobiografické a milostné romány, je vášnivou milovnicí naší knihovny, přečetla 126 knih. Nejlepší dětskou čtenářkou se stala Elena Kumar, má 10 roků a přečetla v roce 2017 84 knih. Nela Soldánová má 11 roků, zvládla přečíst 49 knih. Obě děvčata mají rády příběhy o dětech a dívčí románky. Nejlepší čtenářky obdržely knihu od knihkupectví Kosmas, poukázku na koupi knihy v hodnotě 300 Kč a diplom. Poděkování ve formě kytičky nebo sladkostí také přišly vhod. Nela přednesla báseň a Elena zahrála skladbu na klavír.  Tento slavnostní akt je motivací pro ostatní čtenáře, také podpora čtení a čtenářství. 

Všechny čtenáře jsme odměnili přednáškou rodiny Márových Rakousko a Francie. Prohlédli jsme si nejzajímavější místa Rakouska - vyšplhali jsme do Alp, zavítali k jezerům, vodopádům i ledovcům. Seznámili jsme se se životem na venkovském statku, prozkoumali nejznámější města, navštívili fantastickou čokoládovnu nebo muzeum křišťálů. Přes Německo a Švýcarsko jsme společně dojeli do Francie, kde si rodina Márových pronajala hausbót, plavili jsme se s nimi po vodním kanále Du Midi a zažili veselé i dramatické situace, které život cestovatelů na lodi provázely. Projeli jsme též po nejvyšším mostě Evropy, nahlédli na historická místa, do francouzských vinic či do kráterů sopek. Přednáška byla úžasná, přišlo 43 návštěvníků.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová      

Nejlepší čtenáři

Pohádkové čteníčko 27. 2. 2018

Na čteníčku jsme si povídali o pohádkových knihách. Děti se aktivně zapojily do hádání postav a popletených pohádek. Příběh o knihovně se dětem líbil. Vyráběli jsme a kreslili pohyblivého klauna, kterého si děti mohou pověsit ve svém pokojíčku. Některá děvčátka tvořila tančící panenku. Výrobky se podařily. Rodiče s dětmi strávili spolu pěkné odpoledne a podpořili jsme u nich čtení i čtenářství. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Pohádkové čteníčko

Pexesiáda 27. 2. 2018

Pro žáky z družiny 1. ročníku jsme s p. vychovatelkou M. Jehlářovou připravili pexesiádu. Čtyři skupiny dětí soutěžily se stejnými pexesy o knihy. Soutěžící s největším počtem dvojic pexesa se utkali spolu. Tři nejlepší dostali knihu. Nechyběla sladká odměna pro všechny účastníky.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

Pexesiáda

Beseda s regionální spisovatelkou Jarmilou Pospíšilovou 20. 2. 2018

Z Vincencova k nám přijela starostka, advokátka a spisovatelka v jedné osobě. Jarmila Pospíšilová píše nejen oblíbené detektivky, ale i společenské romány. Má jich na své kontě již 18. Povídání o tom, jak vznikají její knihy, bylo velmi zajímavé. Autorka nám své knihy také představila. Prožili jsme velmi příjemný podvečer v přátelském posezení. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  

Beseda se spisovatelkou

Zima v pohádkách 20. 2. 2018, 22. 2. 2018 a 1. 3. 2018

V knihovně jsem ráda uvítala tři dopoledne děti z místní mateřské školky ze tříd Květinek, Berušek a Koťátek. Připravila jsem program se zimní tématikou. Recitovali jsme básně, prohlíželi obrázky a povídali jsme si o zimě. Četla jsem pohádku Jak Křemílek a Vochomůrka pekli kaštany. Hráli jsme hru na vločky, dětem se velmi líbila. Zhlédli jsme Zimní pohádku o včelích medvídcích. Se zájmem si malé děti prohlížely knihy. Prožili jsme pěkná dopoledne a těším se na nové mldé čtenáře. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová   

Zima v pohádkách

Recitační soutěž 13. 2. 2018

Děti z družiny 1. ročníku tentokrát recitovaly básně. Vyhodnotili jsme s jejich vychovatelkou M. Jehlářovou tři nejlepší, kteří obdrželi knihu básní od J. Žáčka, ostatní děti si odnesly za snahu sladkosti a omalovánky. Je to pro děti motivace ke čtení a také příprava na pasování čtenářů. Prohlíželi jsme také knihy a četli z nich, pohádka se dětem velmi líbila.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

Recitační soutěž

Výtvarná soutěž družiny 1. ročníku 30.1.2018

Děti z družiny 1. ročníku s p. vychovatelkou M. Jehlářovou přinesly krásné obrázky zimy, které nakresliy doma na tuto akci. Vybrali jsme tři nejlepší výtvarné práce. Jejich autoři dostali diplom a knihu, ostatní děti si odnesly sladkosti. Výkresy jsem vystavila, aby si je mohli prohlédnout i ostatní čtenáři. Dětem se v knihovně líbí, podívaly se na kreslenou pohádku, hrály stolní hry, prohlížely a četly knihy. Už se těšíme na pasování čtenářů.

Přippravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová   

Výtvarná soutěž

Cestopisná přednáška 29.1.2018 Keňa, Tanzánie, Zanzibar

Po roce přijali opět naše pozvání Hana a Petr Baudyšovi a uvedli velkoplošnou diashow, videa a 3D (prostorové obrázky) ze států Afriky.

Naše putování začalo v Nairobi, navštívili jsme jsme centrum města i chudá předměstí. Dále jsme se přemístili do Nyeri, města Kikiujů, na rovník do městečka Nyahururu, kde jsme viděli Thomsnův vodopád, život obyvatel i demonstraci v ulicích města. dalšími zastávkami bylo město a stejnojmenný přírodní park Nakuru, Kericho se stále zelenými čajovými plantážemi. Na břehu Viktoriina jezera jsme se zastavili v  Kisumu a potom následovala přírodní rezervace Maasai Mara v Keni a kráter Ngoro Ngoro v Tanzánii. Nechyběla návštěva Arushi a Moshi na úpatí nejvyšší hory Afriky Kilimandžára. Před odjezdem na muslimský ostrov Zanzibar jsme se zastavili v Dar es Salaamu, největším městě Tanzánie. Na závěr jsme navštívili keňskou školu na předměstí Nairobi - Spring Valley. Přednáška se návštěvníkům líbila, přišlo jich 42.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová     

Přednáška Keňa, Zanzibar

Zimní čteníčko 23. ledna 2018

Recitovali jsme básně se zimní tématikou. Přečetla jsem pohádky z knihy Sněhulácké pohádky od A. Melicharové, děti se zájmem poslouchaly.

Tvořili jsme sněhuláky z ponožky, děti s rodiči se radostně pustili do práce. Výrobky se podařily, dětem se líbily a budou jim sloužit i na hraní. Všichni jsme spokojeně odcházeli domů.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Zimní čteníčko

Cesopisná přednáška SríLanka - mystický sever

V pátek 19. ledna 2018 se v knihovně konala přednáška Srí Lanka - mystický sever, osobní zážitky vyprávěla a pásmem fotografií a videí provázela Zlatuše Knollová. Z tancem provoněného města Kandy jsme se vydali středem země až na samý sever - k majáku v Point Pedro. Po cestě jsme navštívili významná historická, kulturní i duchovní místa, nahlédli jsme pod pokličku přípravy tradičních string hoppers, bárkou jsme se přeplavili na ostrov Nainativu, abychom se stali účastníky velkolepých hinduistických oslav, spočinuli jsme u pramene baobabu, vypravili jsme se až na konec ostrova Mannár. Povídání jsme si zpříjemnili ochutnávkou skvělého cejlonského čaje.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Přednáška Srí Lanka

Návštěva knihovny družiny 1. ročníku

V úterý 9. ledna 2018 odpoledne přišli prvňáčci s vychovatelkou M. Jehlářovou. Prohlédli jsme si knihovnu, povídali si o knihách, které již děti přečetly. Děti se zabraly do práce dle zájmu: skládaly puzzle, hrály deskové hry, kreslily a hlavně si prohlížely i trochu četly knihy. Prožili jsme pěkné odpoledne a podpořili čtenářství u začínajících čtenářů.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Družina 1. ročníku

Beseda Jiřího Jilíka Žítková a její bohyně

Dne 21. 11. 2017 se v knihovně konala beseda s autorem knihy Žítkovské čarování, která vypráví autentické příběhy kopanických žen s mimořádnými magickými schopnostmi. Vydali jsme se po stopách lidové magie v Bílých Karpatech, nahlédli jsme do skutečného života žítkovských bohyň, již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti. Líčení knihy a autorské čtení se všem návštěvníkům líbilo, přišlo jich 30.

Připravila a organizovala. V. Vykoupilová

J. Jílek Žítková a její bohyně

Malířská show A. Dudka Cestovatelské kreslení 10. 11. 2017

Ilustrátor dětských knih Adolf Dudek si pro děti připravil představení Cestovatelské kreslení, se kterým procestovaly celý svět. 4 země světa. 4 malíři. Ilustrátor kreslil na keramické tabuli. Vesele, vtipně a za neustálé spolupráce dětí, které tak poznaly život a zvyky v jiných zemích. Jednoduchým způsobem spojil mluvené slovo s vizuálním sdělením a kresbou. Vystpoupení posílilo u dětí vztah ke knihám, čtení, čtenářství a kreslení. Zažili jsme mnoho legrace a všem se vystoupení moc líbilo. Představení navštívilo 60 dětí a dospělých.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Cestovatelské kreslení

Záhady a mysteria A. Vašíčka 8. listopadu 2017

Záhadolog a autor knih Arnošt Vašíček navštívil naši knihovnu již potřetí. Tentokrát se vydal po stopách největších záhad z domova i ze světa: Mimozemšťané z planiny Nazca - Posvátná jeskyně Aztéků - Planeta nebo kosmická loď? - Královna mumií - Tajemství tibetských mnichů - Co se nacházelo v útrobách Chrámové hory? - Je v Čechách ukrytý nejtajemnější okultní předmět všech dob? - Odhalíme skryté poselství templářů? - Znovu ta chupacabra... Současně představil svou novou knihu Krev démona. Přišlo 40 návštěvníků. Přednáška byla velmi zajímavá. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Záhady a mysteria

Přednáška Petra Nazarova Kuba 27. 10. 2017

Cestovatel a autor knih Petr Nazarov se také věnuje fotografování, takže kromě videí s latinskými rytmy jsme měli možnost shlédnout mnoho originálních fotografií, které nám přiblížily nejen život na Kubě, ale i její přírodní krásy. Líbily se nám nejkrásnější pláže, letoviska a v galerii kubánských aut jsme zavzpomínali na starší automobily i české výroby. Každý účastník dostal záložku s motivem cesty na Kubu a sám přednášející vylosoval dva přítomné posluchače, které ocenil knihou, tu získal p. Snášel a souborem fotografií pro p. Dudkovou. Přednáška byla úžasná. Přišlo 25 návštěvníků.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Přednáška Kuba

Přednáška Papu Papua - Cesta za lidojedy 16. 10. 2017

Novinář, fotograf a cestovatel Tomáš Kubeš nám představil velmi dobrodružnou cestu do doby kamenné za posledními lidojedy a obyvateli divoké Papuy Nové guiney, která nám přinesla odpověď na jednoduchou otázku: Praktikují různé kmeny Papuy ještě kanibalismus? Během neskutečné cesty jsme navštívili pralesy, přrebrodili spoustu divokých řek, poznali jsme stromové lidi i hrůzostrašné bojovníky kmene Huli a další. Obdivujeme T. Kubeše, že bez doprovodu podnikl toto neuvěřitelné dobrodružství do míst bez civilizace. Přednáška byla úžasná, chvílemi jsme měli i strach. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o zemích, které asi nikdy nenavštívíme. Přišlo 35 návštěvníků.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 


Přednáška Papu Papua

Pohádka O Smolíčkovi 6. 10. 2017

V pátek odpoledne navštívily knihovnu děti z družiny 1. stupně místní ZŠ s vychovatelkami a maminky se svými ratolestmi. Konala se veselá činoherní pohádka s loutkami a písněmi. Pohádku O Smolíčkovi na známé motivy napsal Vlastimil Pešek, písničky na slova autora složil hudební skladatel Richard Mlynář, autorkou výpravy a loutek ja známá výtvarnice Dana Zimová. Účinkovali: Kamil Koula a Pavla Procházková. Přišlo 60 malých návštěvníků. Nadšení, radost, smích a dobrá nálada přetrvaly u dětí po celé představení, odnesly si pěkné zážitky. Budeme se těšit na další pohádku na jaře příštího roku.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Pohádka O Smolíčkovi

Přednáška rodiny Márových Tajuplná Afrika 2. 10. 2017

Nejdobrodružnější expedicí rodiny Márových se stala výprava do čtyř států v jižní části Afriky: JAR, Namibie, Botswany a Zimbabwe. Při úžasné barevné projekci fotografií i filmových záběrů jsme se dozvěděli, jak se dá neznámými končinami černého kontinentu cestovat na vlastní pěst - terénním autem divočinou i pouští a přitom spát ve stanech. Společně jsme navštívili Kapské Město i hliněnou vesnici tradičně žijících Himbů. Stáli jsme tváří v tvář divokým zvířatům, zatajil se nám dech ve sloním obklíčení a přežili jsme i kousnutí šestimetrovým hadem. Podívali jsme se na největší písečné duny světa i hřmící masy Viktoriiných vodopádů. Přišlo 40 návštěvníků. Přednáška byla úžasná, hlavně se nám líbily veselé historky z cest. Do knihovny jsme pořídili od Márových nádhernou cestovatelskou knihu plnou fotografií S Jirkou do světa. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Přednáška Afrika

Podzimní čteníčko 3. 10. 2017

Povídali jsme si o podzimu, recitovali básničky a četla jsem pohádky s podzimní tématikou a o řepě. Účast byla tentokrát spíše komorní, ale i tak jsme si čteníčko užili. Tvořili jsme zdobenou květinovou kouli. Maminky pomohly se stříháním a skládáním koule, děvčátka spíše zdobily. Výrobky se podařily a užili jsme si pěkný podvečer.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Podzimní čteníčko

Pískohraní 26. 9. 2017

Pro děti z družin 1. stupně ZŠ i ostatní zájemce jsme připravili program pískohraní. Na vybraném obrázku jsme odlupovali dílky vrchní části a ty jsme následně posypali barevným pískem, který na lepícím povrchu ulpí. Tím vznikly barevné obrázky. Děti se s chutí pustily do práce. Tvoření s pískem se jim velmi líbilo. Všechny výrobky se podařily. Někdy si takové pěkné odpoledne zopakujeme. Účastnilo se 52 dětí. 

Připravila a organizovala: V. VykoupilováPískohraní


Pasování prvňáčků 22. 6. 2017


Ve čtvrtek 22. června v 13.30 hodin se sešlo v knihovně 22 žáků 1. ročníku i rodiče. Na pasování rytířů do řádu čtenářského jsme se připravovali celý školní rok. Děti se svou vychovatelkou pravidelně každý měsíc navštěvovaly knihovnu, dozvěděly se vše o půjčování a vracení knih, naučily se orientovat v prostorách knihovny. Prohlížely si, četly knihy a také jsme si o nich povídali. Hráli jsme různé hry a těšili jsme se na to, jak se děti naučí číst a budou si moci půjčovat knihy.

Tento slavnostní den nastal. Děti se pochlubily, jaké přečetly knihy, přednesly básně a zazpívaly písně. Přečetla jsem jim z Knihovnických pohádek od Zuzany Pospíšilové pohádku Kniha - přítel člověka. Společně jsme četli čtenářský slib: ve jménu všech básniček, pohádek a příběhů se budu pilně učit číst, budu se o knihy pěkně starat a nebudu do nich psát, kreslit, ani je nebudu ničit, budu je opatrovat jako vzácný poklad. Všichni vyvolení rytíři řádu čtenářského slíbili. Královna jednotlivé děti, které si poklekly, pasovala mečem. Noví rytíři řádu čtenářského obdrželi medaili Už jsem čtenář, knihu z projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka na školní rok 2016/2017 Lapálie v Lampálii od Martina Šunkovského, pamětní list, omalovánky, záložku do knihy, obtisky a hlavně čtenářský průkaz, na který si mohli noví čtenáři vypůjčit svou první knihu. Konala se také hostina rytířů. Prožili jsme velmi pěkné odpoledne, podpořili jsme u dětí čtenářské návyky. Všichni jsme byli spokojeni a odnesli jsme si pěkné zážitky.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 
Duhová pohádka 20. 6. 2017

Činoherní pohádka s loutkami pro děti od 3 do 9 let o tom, jak sluníčko udělalo barvy,
a měsíc si vytrucoval hvězdičky, jak vznikla kuřata a po nich slepice, a potom i všechna další zvířata. A hlavně,
jak vznikl soucit, ochrana a péče a snaha udělat svět hezčím, což je moc dobře, protože jinak by tu nikdo nebyl rád…
Představení vzniklo podle krásného literárního textu spisovatelky Daniely Fischerové a je provázeno řadou písniček. Děti se i sami, interaktivně, podílely na rozuzlení příběhu.
Učinkovali: Kamil Koula a Kamila Kauerová  Přišlo 40 návštěvníků z družiny školy a veřejnosti. Pohádka se nám všem velmi líbila a těšíme se v říjnu na pohádku O Smolíčkovi.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


 


Duhová pohádka

Spotřebitelská beseda Olgy Sehnalové 24. 3. 2017

V pátek 24. března 2017 se uskutečnila v knihovně beseda poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové " Nepovedený nákup: Co teď?". Po zahájení vrchní rada České obchodní inspekce Zdeněk Krul vysvětlil , jak se bránit podvodníkům nebo jak reklamovat nákup, který se nepovedl podle představ spotřebitele. Návštěvníci se také dozvěděli, na co si dát pozor při výběru zboží a jak postupovat při případné reklamaci. Beseda byla věnována hlavně těm  nezrikovějším oblastem, ke kterým patří nákup po telefonu, podomní prodej nebo předváděcí akce. Na závěr Zdeněk Krul odpovídal na četné dotazy přítomných a zároveň radil, jak se nepovedenému nákupu vyhnout. Účastníky besedy pozdravil také poslanec Parlamentu ČR Pavel Holík. Zajímavá akce se 48 čtenářům i hostům líbila. Po besedě se poslankyně sešla s vedením města a se starostou Františkem Horákem diskutovali mimo jiné o mikroregionu Haná nebo o záměrech do budoucna. Olga Sehnalová na pozvání správce areálu Petra Kudláčka si prohlédla městský sportovní areál.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Beseda s europoslankyní O. Sehnalovou

Luštění křížovek

Připravila jsem pro mladé čtenáře křížovku Česká přísloví. Ze 40 úspěšných luštitelů jsme vylosovali tři mladé čtenáře, kteří dostali knihu od knihkupectví Kosmas, které je sponzorem našich akcí.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Úspěšní luštitelé

Vyhlašování a oceňování nejlepších čtenářů a přednáška rodiny Márových Španělsko a Portugalsko

Naše knihovna 3. března 2017 v Měsíci čtenářů vyhlašovala a vyhodnocovala své nejlepší čtenáře. Akce má u nás již několikaletou tradici a slouží jako podpůrný projekt s cílem propagovat četbu a v dětech rozvíjet čtenářské návyky. Hlavním kritériem pro vyhodnocení je počet výpůjček a návštěv za kalendářní rok. Již potřetí se stala nejlepší čtenářkou paní Jaroslava Laurenčíková, která přečetla v loňském roce 362 knih, ráda čte milostné a romantické romány pro ženy. Paní Mária Vrabcová má na svém kontě 234 knih, baví ji čtení romány historických. Paní Bohumila Drčková se začetla do 278 milostných, detektivních a historických románů. Za děti chválíme Elenu Kumar, která má 8 roků a vypůjčila si 116 pohádek a příběhů. Elenka nám přednesla také báseň. Michaela Suchánková navštěvuje 9. ročník a s chutí přečetla 90 fantasy, scifi a dívčích románů. Studentka Helena Turnová četla 92 románů dívčích a milostných. Vyhodnocené čtenářky obdržely diplom, knihu od knihkupectví Kosmas a dárkový poukaz na koupi knihy dle vlastního výběru. Dospělé čtenářky potěšila kytka, děti dostaly čokoládu. Po slavnostním aktu následovala přednáška Španělsko a Portugalsko. V Barceloně nás ohromila zpívající Magická fontána, va Valencii obří akvária s vodními živočichy všech oceánů a v Madridu jsme žasli nad býčími zápasy. Líbily se nám bílé vesničky Andalusie i opice na Gibraltaru. Navštívili jsme také královské paláce, překrásné katedrály, ale také slavné fotbalové stadiony nebo výrobny pravé iberské šunky. přednáška byla jako vždy úžasná. Navštívilo ji 63 čtenářů a hostů. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Nejlepší čtenáři 2016

Beseda s autorem dětských knih Radkem Malým

Beseda s autorem se uskutečnila dne 28. 2. 2017 v budově školy. Spisovatel, překladatel a básník Radek Malý při příjemném setkání představil dětem ze školní družiny 1. ročníku své knihy básní. Z ročních období má nejraději podzim, a proto recitoval dětem básničky z knihy Anežka ze slunečnic a František z kaštanu. Přidal také několik hádanek z vlastní tvorby, které děti hravě uhádly. Po zajímavé hodině se rozloučil a přislíbil, že za rok přijede s novými knihami a lákavým programem.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  

R. Malý beseda s autorem dětských knih

Beseda s mateřskou školou 14. 2. 2017

S dětmi od dvou do čtyř let z místní mateřské školy jsem si povídala o knihovně, recitovala jsem básně o zimě a přečetli jsme si pohádku o tom, jak si krteček se sněhulákem užívali zimní radovánky. Prohlížení knih se malým dětem velmi líbilo.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Mateřská škola

Družina 1. ročníku 7. 2. 2017

 Děti s vychovatelkou M. Jehlářovou se v knihovně rozpovídaly o tom, co již doma přečetly. Prvňáčci si také vybrali knihu, prohlédli si ji a četli z ní. Poté jsme skládali puzzle a hráli různé deskové hry. Zpříjemnili jsme si zimní odpoledne a už teď se těšíme na pasování čtenářů.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Odpoledne s družinou 1. ročníku

Cestopisná přednáška Vietnam - od Hanoje po Saigon  6. 2. 2017

S Hanou a petrem Baudyšovými jsme navštívili hlavní město Hanoj. Dále Nha Trang, podél pobřeží jsme se dostali až k deltě Mekongu. Po prohlídce jsme se dostali až k deltě Mekongu. Po prohlídce Saigonu a chrámu Jadeitového císaře jsme se zastavili v chrámu Cao Dai. Na severu jsme navštívili pohoří Sapa, domorodé kmeny a zátoku Ha Long. Na závěr jsme shlédli představení vodních loutek. Přednáška se konala v AV sále na základní škole, protože návštěvnost akcí pořádáných knihovnou je vyšší. Velkoplošná diashow, videa a 3D (prostorové) obrázky se všem líbily.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Přednáška Vietnam

Zimní čteníčko 31. 1. 2017

Recitovala jsem zimní básně, děti i rodiče si rádi poslechli Zimní pohádku z edice Ledové království. Zahráli jsme si pohádku od F. Hrubína Paleček a jeho kamarádi. Nejvíce jsme se těšili na tvoření sněhuláka na lyžích. Sněhuláčci se všem podařili, byli krásně nazdobení. Rodiče a děti spokojeně odcházeli domů, za snahu dostaly děti ještě sladkosti a omalovánky.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Zimní čteníčko

Cestopisná přednáška o zajímavostech malebného ostrova Kouzlo jihu Srí Lanky 24. 1. 2017

Zlatuše Knollová nám vyprávěla a ukázala želví líhně, doly na měsíční kámen, vyhřívající se krokodýly, obratnost surfařů, rituální masky, zručnou práci kuchařů, impozantní chrámy, tradiční tance, vyparáděné slony při velkolepé oslavě v Kataragamě a mnoho dalších zajímavostí z ostrova Srí Lanky. Ochutnali jsme čerstvě uvařený pravý cejlonský čaj, který jsme si také mohli koupit domů. Přišlo 51 návštěvníků a přednáška se všem líbila.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Cestopisná přednáška o Srí Lance

Výtvarná soutěž družiny 1. ročníku 13. prosince 2016

Již potřetí navštívily knihovnu děti z družiny 1. ročníku s vychovatelkou M. Jehlářovou. Přinesly mnoho vánočních obrázků., které jsem vystavila v knihovně. Povídali jsme si o Vánocích, vybrali jsme tři nejlepší výtvarné práce.  Adam Černý, Eliška Malíšková a Nikola Kopečná dostali diplom a knihu, ostatní děti si za snahu odnesly sladkosti. Vánoční pohádka se všem líbila. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Výtvarná soutěž


Přednáška Arnošt Vašíček Labyrint záhad 5. prosince 2016


 Největší tajemství Čech, Moravy a Slezska

Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, paranormální úkazy, utajené skutečnosti, historické otazníky, překvapivé hypotézy, přísně tajné konspirace… 

Nachází se na našem území trosky plavidla mimozemšťanů? Jsme jen krůček od objevení ostatků bytosti odjinud? Jaké stopy zanechaly zanechaly v Jeseníkách tajemné stvůry z hvězd? Byl hunský vůdce Attila pohřben na severu Moravy? Schyluje se k senzačnímu objevu jeho prokletého pokladu? Co ukryli Slované v tajné podzemní svatyni na Radhošti? Podaří se odhalit tajemství kamene smrti? Jsme obklopeni duchy a přízraky? Jaká neznámá síla vypálila podivné otisky rukou? Proč se Adolf Hitler zajímal o děsivé proroctví na stěnách Švédské kaple?.....

Součástí přednášky byly i i unikátní video dokumenty. Přišlo 45 návštěvníků. Zajímavé a tajemné vyprávění se všem líbilo. 

Připravila a organizovala. V. Vykoupilová


Přednáška A. Vašíček

Adventní čteníčko 29. 11. 2016

Povídali jsme si o adventu a vánočních svátcích. Básně a Vánoční pohádka se dětem líbily. Tvořili jsme vánoční stromek z papíru a závěsné koule. Vše jsme nazdobili třpytivými ozdobami. Během zhotovování výrobků jsme poslouchali a zpívali vánoční koledy a písně. Knihovnou se linula příjemná předvánoční atmosféra. Výrobky se podařily, děti i rodiče byli spokojeni.

Připravila a organizovala. V. Vykoupilová

Adventní čteníčko

Recitační soutěž 22.11.2016

Družinu 1. ročníku přivedla do knihovny paní vychovatelka Markéta Jehlářová v říjnu. Děti se dozvěděly, jak si půjčovat knihy a orientovat se v knihovně. Prohlížení dětských titulů se jim velmi líbilo.

V listopadu jsme pro ně uspořádali recitační soutěž. Děti se velmi snažily, slyšeli jsme mnoho pěkných básní. Na 1. místě se umístila Verunka Jedličková, na 2. místě Andulka Hejdušková a na 3. místě Nikol Kopecká, obdržely diplom a knihu Jiřího Žáčka Odemyky zamyky. Ostatní účinkující dostali za snahu obrázkový rozvrh hodin a sladkosti. Za odměnu jsme také promítli dětem večerníčkové animované pohádky. Dětem se v knihovně líbí a až se naučí číst, získáme v nich nové čtenáře.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Družina prvního ročníku

Cestovatelská přednáška Jiřího Máry s rodinou  14. listopadu 2016- Po stopách vikingů  

V Dánském království jsme viděli například druhou největší sbírku krokodýlů na světě, vodní zámek na dřevěných kůlech nebo rytířské souboje. Podívali se do Legolandu, tropických skleníků i mezi netopýry. Následovaly nesčetné vodopády a úžasné fjordy Faerských ostrovů. Island nás svými sopkami, ledovci i vařícím blátem přesvědčil, že si právem zaslouží své pojmenování Země ohně a ledu. Vyzkoušeli jsme ale také, jak chutná shnilý žralok a žasli nad pestrobarevnou přehlídkou polodrahokamů i muzeem penisů. V Grónsku jsme díky pobytu v místních rodinách poznali tradiční způsob života i lovu a zblízka se podívali na telení ledovců. Přednáška byla jako vždy úžasná, přišlo 40 návštěvníků.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Márovi - přednáška


Cestopisná přednáška Petra Nazarova Jižní Afrika 9. 11. 2016

Již podruhé k nám přijel z Plzně cestovatel a autor knih Petr Nazarov, tentokrát si připravil povídání o Jižní Africe. Putování začalo v Johannesburgu, největším městě Jihoafrické republiky. Odtud Petr Nazarov pokračoval do provincie Mpumalanga, kde se na čas stal součástí života místních farmářů i domorodého kmene Zulu. Autor se zde setkával s místní šamankou a účastnil se rituálu zasvěcení. Prostřednictvím vyprávění vedly další kroky do třetího největšího kaňonu na světě, který se nazývá Blyde River Canyon. Skrze Svazijsko příběh pokračoval na pobřeží Jihoafrické republiky k Indickému oceánu do parku Cape Vidal. Perlou celé cesty byla návštěva Dračích hor a pohádkového království Lesotho. Cesta a zároveň i příběh končila v Namibii, kde Petr Nazarov pobýval na území kmene Herero, poté v národním parku Etosha a nakonec doputoval na pobřeží Atlantiku. Poslední tečkou za touto nevšední dobrodružnou poutí byla rudá poušť v oblasti Sossusvlei. Přišlo 30 návštěvníků. Autor na konci obdaroval vylosované knihou a pohlednicemi. Nádherné fotografie a videa s hudbou se všem líbily. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Přednáška Jižní Afrika

Pohádkové čteníčko 1. 11. 2016

Četli jsme si pohádky o vílách a povídali jsme si,  jaké mají šaty a jak vypadají. Naplánovali jsme si totiž, že budeme tvořit panenku z pěnové gumy. Postup byl náročnější, rodiče starším dětem pomohli. Panenky se podařily, i když někteří je dokončovali doma. Mladší děti vyráběly tučnáčky, kreslily omalovánky, skládaly puzzle a prohlížely si dětské knihy. Čteníčko se vydařilo a všem se líbilo.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Pohádkové čteníčko

Aktuální výsledky archeologických výzkumů v Prostějově a okolí

Ve čtvrtek 27. října 2016 se v knihovně uskutečnila beseda s PhDr. Miroslavem Šmídem na téma Významné archeologické objevy v našem regionu. Přišli senioři z Klubu důchodců i mladší návštěvníci. Poutavé a zajímavé vyprávění o pravěku bylo doplněno obrazovým materiálem.

připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jelínková

Přednáška archeologie

DĚTI SE ČTENÍČKA NEMOHOU DOČKAT

KOSTELEC NA HANÉ V úterý 20.9. se ve čtyři hodiny dveře Městské knihovny v Kostelci na Hané otevřely nejen dětem ve věku od 3 do 10 let ale i jejich rodičům. Konalo se zde tento rok již šesté Čteníčko, které místní knihovnice Věra Vykoupilová pořádá každý měsíc.

Karolína Hynková

Poté co se všichni sešli a posedali ke stolečkům, bylo Čteníčko zahájeno recitací básniček o podzimu, který se stal tématem celé akce. Dále si děti vyslechly pohádku Jablíčka rostou z lásky, kterou knihovnice vybrala jako obvykle z knížky Pohádky skřítků Medovníčka a Barvínka, jež napsal Jan Lebeda, a pak už se za pomoci svých rodičů pustily do výroby papírové jabloně.
Děti si nejprve ze dvou hnědých papírů vystřihly kmen a větve jabloně, následně je spojily a podlepily špejlí. Když měly základ hotový, začaly na něj lepit lístky zelené a žluté barvy a červená jablíčka. Pro nejmenší byla nachystána spousta omalovánek taktéž s podzimní tematikou.
„Mně se v knihovně moc líbí. Vždycky se na čteníčka těším. Nejradši mám vyrábění.“prozradila nám malá Deniska.
Ze Čteníček nejsou nadšené jen děti, ale i jejich rodiče. „Je to velmi dobrý nápad. Děti se sbližují s knihovnou a knížkami a ještě rozvíjí svou kreativitu. Na Čteníčcích je skvělé i to, že zde s dětmi trávíme čas společně, což je v útlém věku velmi důležité. “ vysvětluje Denisčin tatínek.

Prostějovský večerník 26.9.2016

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Pohádkové čteníčko

Zábavné dopoledne nejen s knihou 16. 8. 2016

Říkala jsem si, že na konci prázdnin přijde dětem vhod trochu zábavy a rozptýlení v knihovně. Recitovali jsme básně. Četla jsem pohádky, některé jsme si zahráli. Skládali jsme rýmy, děti byly šikovné a obstály v testech o pohádkách a dětských knihách. Kreslili jsme, luštili křížovky, skládali puzzle, hráli společenské hry, prohlíželi a četli knihy. Dětem se program líbil, dostaly diplom a sladkosti.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Zábavné dopoledne

Výlet do Náměšrě na Hané 26.7.2016

Ráno jsme vyjeli z Kostelce na Hané do Náměště na Hané vlakem. K zámku jsme došli stromovou alejí, prohlédli jsme přízemí a první patro zámku. Interiér zámku se nám velmi líbil, u kočárů jsme se vyfotili. Obešli jsme zámecký park a podívali jsme se na zříceninu hradu. Občerstvili jsme se v městysu a spokojeni s vydařeným výletem jsme se vrátili zase vlakem do Kostelce na Hané.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Výlet do Náměště na Hané

Soutěžní čteníčko 21. 6. 2016

První letní odpoledne jsme využili k hrám a soutěžím v areálu pod knihovnou. Děti házely míčkem, skákaly panáka, hrály míčové hry, soutěžily va skupinách - přenášely míček na lžíci, skákaly školku se švihadly a chytaly rybičky na udici. Zapojili se i rodiče, společně s dětmi se přetahovali s lanem, také skákali přes točící provaz. Děti dostaly diplom a sladkosti. Akce se vydařila, užili jsme si hodně zábavy, legrace a pohybu. Rodiče děkovali za příjemně strávené odpoledne.

Připravila a organozovala: V. Vykoupilová

Soutěžní čteníčko

Motýlkové čteníčko 26. 5. 2016

Na květnové čteníčko jsem připravila povídání a čtení o motýlech. Tvořili jsme dekorativní květinu se třpytivým motýlem. Výrobky vypadaly nádherně.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Motýlkové čteníčko

Kostelečtí prvňáci pasováni na čtenáře

KOSTELEC NA HANÉ Kostelecká knihovna, úterý 24. května. Slavnostní den, na který se zdejší prvňáci moc těšili. Již počtvrté totiž knihovnice Věra Vykoupilová a vychovatelka místní základní školy Markéta Jehlářová uspořádaly pasování žáků první třídy na rytíře řádu čtenářského.

Na slavnostní ceremoniál přišlo letos pětadvacet dětí, které podpořily na tři desítky rodičů, prarodičů a známých. Po úvodních fanfárách přítomní přivítali královnu Pohádku z Písmenkového království. Adepti čtenářského rytířstva se královně představili parafrází známé písničky „My jsme žáci 3. B“.

„Je to velmi populární a chytlavá melodie, tak jsem si trochu pohrála s verši,“ usmála se autorka textu Věra Vykoupilová, když děti zpívaly o tom, jak chtějí být čtenáři a přečíst celou knihovnu. Před slavnostním slibem následovalo pásmo básní od Jiřího Žáčka a zdramatizované veršované pohádky Perníková chaloupka a Paleček a jeho kamarádi od Františka Hrubína. Rodiče děti odměnili velkým potleskem.

Děti se rády podělily o svém vztahu ke čtení a kolik už přečetly knih, které se ve slavnostním čtenářském slibu zavázaly nejen číst, ale také opatrovat jako vzácný poklad. Královna pak děti pasovala mečem, předala jim pamětní list, knihu od Kláry Smolíkové Knihožrouti z projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka, omalovánky, čtenářský průkaz a medaili čtenáře.

Nově pasovaní čtenáři si mohli půjčit v dětském oddělení knihovny svou první knihu, konala se také malá hostina rytířů řádu čtenářského. „Akce se vydařila a hlavně přispěla k hlavnímu cíli, podpořit u dětí čtenářství,“ byla spokojena kostelecká knihovnice s přáním spousty krásných chvil strávených nad knihami. (tok)

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová 

Sluníčkové čteníčko 26. 4. 2016

Chtěli jsme přivítat jarní sluníčko, recitovala jsem básně, zpívali jsme písně a četla jsem pohádku samozřejmě o jaru a sluníčku. Tvořili jsme mávající sluníčka. Rodiče s dětmi se nadšeně pustili do práce a podívejte se, jak se jim sluníčka podařila!

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Sluníčko 2016

 

Cestovatelská beseda Bajkal, ledová perla Sibiře 22. 4. 2016 

 Cestovatelka Nataša Kučerová nás pozvala na dobrodružné putování do nekonečných stepí tajuplné Sibiře. Přepluli jsme společně hlubiny Bajkalu, zaposlouchali jsme se do mystických příběhů burlatských šamanů, ochutnali jsme vlastnoručně ulovené speciality. Poznali jsme, že Sibiř není jen chladná pustina, ale překrásná země, obydlená svéráznými lidmi a opředená tajemstvími lákajícími nahlédnout do jejího nitra. Vyprávění bylo úžasné, beseda se všem líbila.

Připravila a organizovala: V. VykoupilováPřednáška Sibiř a Bajkal

 Akce Oriflamu 19. 4. 2016

V naší knihovně proběhla kosmetická akce firmy Oriflame, které se účastní hlavně ženy po celé republice. Dozvěděli jsme se a vyzkoušeli jsme si, jak pečovat o pleť a jak se líčit.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Akce Oriflame

Pohádkové kreslení II s Adolfem Dudkem 19. 4. 2016

Naši knihovnu po roce navštívil oblíbený malíř Adolf Dudek, kterého děti znají z knížek a časopisu Sluníčko. Děti se velmi těšily, přišlo jich 62.

Bylo-nebylo…………vystoupení „POHÁDKOVÉ KRESLENÍ“ je zábavná, interaktivní show, při které se dětem netradiční formou představí klasické české pohádky.

Přímo před jejich zraky ilustrátor kreslil na keramické tabuli obrázky
z pohádkových knížek, které byly dětmi aktivně doplňovány.

Děti se tak staly přímými účastníky pohádek, které četly v knížkách a užily si radost nejen z kreslení, ale také si uvědomily, že morální poselství
z pohádek je stále aktuální i v dnešní době.

Nakonec všechno dobře dopadlo i po závěrečné autogramiádě na čela dětí, hlavně jsme zažili mnoho legrace.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Show A. Dudka

Cestopisná přednáška západní Kanada a Aljaška  8. 4. 2016

Jsme rádi, že naši knihovnu navštívil cestovatel a autor Jiří Jůzl z Trutnova. Podělil se s námi o své snímky a dobrodružné zážitky z trampování divočinou Severní Ameriky. Z poutavého vyprávění o nebezpečných situacích při cestování se divákům tajil dech.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Cestopisná přednáška s J. Jůzlem

Třetí noc s Andersenem v kostelecké knihovně

KOSTELEC NA HANÉ Poutavou aprílovou noc prožily dvě desítky dětí ve věku od šesti do deseti let díky aktivitě knihovniceVěry Vykoupilové a vychovatelky místní základní školy Markéty Jehlářové. Od pěti hodin pátečního odpoledne do devíti v sobotu ráno se děti rozhodně nenudily

„Tentokrát jsme využily sedmistého výročí od narození významného českého krále Karla IV., o jehož osobě jsme si povídali a luštili jsme tématickou křížovku. Samozřejmě jsme nezapomněli na samotného Hanse Christiana Andersena, z jehož mnoha pohádek jsme se přečetli tu o Princezně na hrášku,“ přiblížila letošní program Vykoupilová.

Kdo by si myslel, že šlo jen o sezení nad knížkami, spletl by se. K dispozici byly houpačky a prolézačky ve sportovním areálu pod knihovnou a hlavně – skupinová soutěž ve znalostech pohádek. O co přesně šlo, opět vysvětlila Věra Vykoupilová: „Skupinky po čtyřech dětech samostatně obcházely vyznačenou trasu po Kostelci, hledaly a řešily osm ukrytých pohádkových úkolů.“ Po úspěšném absolvování samozřejmě nechybělo vyhodnocení pořadí skupin.

Večer plný her, křížovek, kreslení a diskotéky uzavřelo promítání pohádky Kouzla králů na dobrou noc. I ráno bylo koncipované aktivně. Děti šly nakoupit potraviny a společně posnídaly. 

„Rodiče si domů odváděly spokojené děti, které byly po celou dobu velmi hodné, takže akce se po všech stránkách vydařila,“ pochválily organizátorky své noční svěřence. (tok)

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

Noc s Andersenem 2016

Velikonoční čteníčko 15. 3. 2016

Povídali jsme si o velikonočních tradicích, zopakovali jsme koledy a četla jsem pohádku o tom, jak se slepičce líhnou kuřátka. Tvořili jsme velikonoční dekorace, vyrobili ptačí hnízdo z vrbového proutí, do něho jsme položili skvrnitá vajíčka a největší úspěch měli ptáčci z vlny. Čteníčko se všem líbilo.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Velikonoční čteníčko 2016

Knihovna v Kostelci ocenila své nejlepší čtenáře

Každá prospěšná činnost potřěbuje motivaci. V Městské knihovně v Kostelci na Hané se o to pravidelně snaží její vedoucí Věra Vykoupilová. V pátek 11. března 2016 proběhlo v moderních prostorách knihovny vyhlášení nejlepších čtenářů roku 2015 a nechyběla ani zajímavá odměna.

V samém úvodu byl pro přítomné připraven krátký kulturní program ve formě přednesu dětí kostelecké základní školy. Žákyně osmé a deváté třídy přednesly žertovnou Svěrákovu básničku o rovnátkách a úryvky z Erbenovy Polednice a Máchova Máje.

Poté vedoucí knihovny vyhlásila nejlepší čtenáře v kategorii dospělých a dětí. Přes tři stovky knih si vypůjčila Božena Hrbatová a Mária Vrabcová jich v loňském roce přečetla 170. Ve věkové kategorii mládeže byla nejpilnější Helena Turnová s 99 knihami, mezi dětmi do osmi let byly nejlepšími čtenářkami Elena Kumar se 144 svazky knih a Nela Soldánová se 136 vypůjčenými tituly.

Jako dárek a poděkování věrným čtenářům (přišlo jich 60) uspořádala knihovna přednášku rodiny Márových z Přerova o jejich cestovatelských zážitcích z daleké Ausrálie. Známí cestovatelé se snaží naplnit sny handicapovaného syna, který je upoután na invalidní vozík, a dokázat tak, že zdravotním handicapem život nekončí, a také motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Nejlepší čtenáři 2015

Zábavné dopoledne 1. 3. 2016

Říkala jsem si, že smysluplně a zábavně vyplním dopoledne dětem o jarních prázdninách. Přišlo jich 12 a jedna maminka. Četli jsme si, kreslili a hlavně hráli společenské hry. Nejvíce se líbily Sázky a dostihy, Člověče, nezlob se, Černý Petr a skládání slov. Užili jsme mnoho zábavy, legrace a soutěživosti. Akce se podařila, všichni byli spokojeni. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Zábavné dopoledne

Setkání se seniory

Ve spolupráci s p. Milenou Jelínkovou jsme zorganizovali v knihovně 25. 2. 2016 posezení u kafíčka se seniory, přišlo jich 32. Povídali jsme si o souostroví Galapágy a cestovatelské rodině Márových, jejichž cestopisný dokument Ekvádor & Galapágy jsme shlédli. Na tvářích všech zúčastněných se objevil úsměv a spokojenost z příjemně stráveného odpoledne, setkání se vydařilo.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jelínková

Klub seniorů 25.2.2016

Zvířátkové čteníčko

Povídali jsme si o zvířátkách a pracovali  s knížkou, kterou jsem pro děti připravila. Humorné básně a příběh o kocourkovi Zrzečkovi se dětem i dospělým líbil. Z papírových tácků jsme tvořili zvířata, fantazie návštěvníků dokázala vykouzlit nádherné výrobky. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Zvířátkové čteníčko 9.2.2016


Besedy se žáky

V tomto školním roce navštívili knihovnu žáci šestého ročníku, s novým prostředím se seznámily děti z okolních obcí, které nastoupily na druhý stupeň ZŠ. Získali jsme v nich nové čtenáře. Pravidelně každý měsíc se setkávám s družinou 1. ročníku. Čteme, prohlížíme knížky a výtvarně zpracováváme náměty z knih. Tak se připravujeme na pasování čtenářů. Úspěšně se rozvíjí spolupráce s MŠ, malým dětem se v knihovně líbí, těší se vždy na animovanou pohádku. O přestávkách si žáci také mohou vyluštit křížovku, pracovat na počítači nebo hledat informace v knihách.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová    

Besedy se žáky

Adventní čteníčko 1. 12. 2015

Povídali jsme si o vánočních  zvycích a tradicích. Recitovali jsme básně a četla jsem vánoční pohádku. Rodiče s dětmi tvořili třpytivý vánoční stromeček, výrobek se všem podařil. Poslouchali jsme vánoční koledy a děti se těšily na kreslenou pohádku. Příjemně jsme si u čaje navodili vánoční atmosféru. Za odměnu si malí návštěvníci knihovny odnesli ještě čokoládového Mikuláše a omalovánky.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Advent 2015


Přednáška Arnošta Vašíčka Neuvěřitelné skutečnosti 6. 11. 2015

Již podruhé se čtenáři naší knihovny setkali se záhadologem, scénaristou a spisovatelem Arnoštem Vašíčkem. Nevysvětlitelné archeologické nálezy, podivné úkazy a paranormální jevy naznačují, že minulost naší planety je daleko temnější než si vůbec dovedeme představit. A. Vašíček nám představil nové nejtajnější objevy ze světa i od nás. Utajované mumie mimozemšťanů - Město bohů - Hadí bytosti - V zajetí nadpřirozených sil - Tajuplný kostel - Vraždící kletba - Největší tajemství templářů. Přednáška byla úžasná a těšíme se na další setkání. 

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Přednáška Arnošta Vašíčka

Cestopisná přednáška rodina Márových 23.10.2015

Již potřetí se čtenáři naší knihovny setkali s rodinou Jiřího Máry, kteří si pro nás tentokrát připravili přednášku Západ USA a Havajské ostrovy. Jaká je Amerika?.... se pokusila zjistit rodina Márových na své osmé expedici za splněním životního snu. Prozkoumali všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jižních končin až ke kanadské hranici. Kromě překrásné přírody je zlákalo také centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Holywoodu nebo proslulá věž Alcatraz. Odskočili si také na Havajské ostrovy, aby navštívili vyhlášené pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Čekaly nás i hrozivé vulkány, žhnoucí láva a boj s výškovou nemocí. To vše jsme zažili v nové projekci fotografií a videoukázek sestavených do humorného i dramatického příběhu.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Přednáška rodiny Márových

Halloweenské čteníčko 20,10,2015

Povídali jsme si o Halloweenu, četla jsem strašidelné duchařské příběhy, tvořili jsme halloweenské klobouky, pavouky s chlupatými končetinami a netopýry. Motali jsme také mumie z papíru. Čteníčko se dětem i rodičům líbilo.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Halloweenské čteníčko

Podzimní čteníčko 22. 9. 2015
Ve čteníčku jsem recitovala básně o podztimu a četla pohádky o skřítku  Kaštánkovi. Podzimní skřítky jsme tvořili z okrasných dýní a kuliček s květináčky, na ně jsme lepili různé sušené přírodniny. Potpm jsme si zahráli pohádku O veliké řepě, s chutí se zapojili i rodiče. Čteníčko mělo úspěch, děti s rodiči relaxovali při činnostech, popovídali si, domů si odnesli podzimní dekorace a omalovánky. Děti jsem také odměnila čokoládovou medailí. Čteníčka připravuji velmi ráda, protože vidím zájem a radost u návštěvníků knihovny z příjemně prožitého odpoledne. Rodiče s dětm sii také pravidelně každý měsíc vypůjčí knihy.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová


Podzimní čteníčko

Letní čteníčko 17. 6.  2015

Recitovali jsme básně o létě, zazpívali jsme si, pohádka o skřítku Medovníčkovi se všem líbila. Tvořili jsme sovy z ruliček papíru.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Letní čteníčko

Pasování na čtenáře se stalo v Kostelci na Hané tradicí
Cesta ke čtení je v dnešní době pro děti čím dál složitější, proto je třeba, aby škola, knihovna a hlavně rodiče byli dětem při práci s knihou nápomocni a podporovali je. O tom, že se letošní prvňáci naučili číst, nás přesvědčili při návštěvách knihovny během školního roku.
Ve čtvrtek 4. června se již potřetí v Městské knihovně Kostelec na Hané uskutečnilo pasování žáků prvních tříd na rytíře řádu čtenářského a také na čtenáře kostelecké knihovny. Letos se zúčastnilo 25 dětí a program jako vždy skvěle připravily knihovnice Věra Vykoupilová a vychovatelka družiny Markéta Jehlářová.  Pro nové čtenáře to byl slavnostní den a moc se na něj těšili. Přišli je podpořit rodiče a místostarosta Města Kostelec na Hané Mgr. František Horák.
Pomyslnou kmotrou při pasování byla paní Lilian Amann, která je autorkou knihy Pohádky a povídání z dávné Hané a sbírky poezie Lovslov, z níž dětem některé básně sama přečetla.
Královna Pohádka a komtesa Povídka přijely až z Písmenkového království a pasování mohlo začít. Děti složily čtenářský slib, ve kterém slíbily, že se budou o knihy pěkně starat, nebudou do nich psát, kreslit ani je ničit a budou je opatrovat jako vzácný poklad. Královna vyzvala jednotlivě děti, aby poklekly, pasovala je mečem, předala jim pamětní list a hlavně kartičku knihovny. Od komtesy mladí čtenáři dostali medaili Už jsem čtenář a hezkou knížku od Jiřího Žáčka Odemyky zamyky, která vyšla za podpory projektu SKIP Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Po celou dobu programu měly děti připravené občerstvení.
Nově pasování čtenáři si mohli půjčit v dětském oddělení knihovny svou první knihu.
Akce se vydařila a hlavně se podařilo, co bylo cílem – podpořit u dětí čtenářství! Mladým čtenářům přejeme spoustu krásných chvil strávených nad knihami.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

Pasování 2015

Zvířátkové čteníčko 22. 4. 2015

V dubnu jsme si povídali o zvířatech, nechybělo ani čtení pohádky a básní. Zahráli jsme si pohádku O budce. Z ruliček papíru jsme vyrobili páva, lva a motýla.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Zvířátkové čteníčko

Beseda o záhadách

V pátek 17. dubna se návštěvníci knihovny setkali se záhadologem, scénaristou a spisovatelem Arnoštem Vašíčkem. Autor nám představil nejzajímavější objevy ze svých cest do více než osmdesáti zemí. Besedu doplňovalo promítání unikátních videozáznamů.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Beseda o záhadách

Noc s Andersenem 27. 3. 2015

Již podruhé jsme ve spolupráci s paní Markétou Jehlářovou zorganizovali Noc s Andersenem, tato akce je mezi dětmi velmi oblíbená. Letos se konala 27. března. Účastnilo se 22 dětí ve věku od 7 do 10 let. Povídali jsme si o pohádkách Hanse Christiana Andersena a Jana Drdy, který má v letošním roce stoleté výročí. Nechybělo ani noční dobrodružství, děti večer s baterkami po vytyčené trase v Kostelci na Hané hledaly a plnily pohádkové úkoly. Zhlédli jsme pohádku Nejkrásnější hádanka a poté jsme si ustlali mezi regály knih. Ráno po snídani všichni spokojeně odcházeli, akce se vydařila a hlavně se podařilo, co bylo cílem – podpořit v dětech čtenářství.

Připravily a organizovaly: V. Vykoupilová a M. Jehlářová

Noc s Andersenem 2015

Vyhlašování a oceňování nejlepších čtenářů za rok 2014

20. března 2015 se již podruhé konalo Vyhlašování a oceňování nejlepších čtenářů za rok 2014. Naší nejlepší čtenářkou je Božena Šmídová, navštěvuje knihovnu každých 14 dnů, v loňském roce přečetla 330 knih a 165 periodik. Paní Jaroslava Laurenčíková byla vyhodnocena jako nejlepší a nejvěrnější čtenářka již v loňském roce, knihy si půjčuje 1 krát za měsíc také přes 50 let, v 2014 přečetla 242 knih.
Nejmladší nejlepší dětskou čtenářkou – nečtenářkou je Nela Soldánová, má 7 roků, v loňském roce ještě neuměla číst, ale společně s maminkou, babičkou a tetou přečetly a Nela odposlouchala 60 pohádkových knih. Je dobře, že se dospělí věnují dětem v četbě knih, teď už si Nela může číst sama.
Nejlepším dětským čtenářem je také Tomáš Brabec, má 8 roků. Navštěvuje knihovnu s maminkou 1 krát za měsíc. Na svém kontě má 131 knih, nejraději si prohlíží a čte encyklopedie o zvířatech a rostlinách.  Nejlepší čtenářkou za mládež byla vyhlášena a oceněna Veronika Otáhalová, má 13 let, i při náročném studiu na víceletém gymnáziu si najde čas na čtení knih, přečetla jich 91. Ocenění čtenáři dostali diplom, poukázku na koupi knihy, dospělí kytičky a děti sladkosti. Odměnou pro všechny čtenáře naší knihovny, přišlo 49 návštěvníků, byla cestovatelská beseda Jiřího Máry s rodinou. Pestrá projekce autora cestopisů nás tentokrát zavedla do Země vycházejícího slunce – Japonska.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Nejlepší čtenáři

Velikonoční čteníčko 18. 3. 2015

Velikonoční čteníčko bylo plné říkanek, koled, pohádek a her. Tvořili jsme slepici s nazdobeným vajíčkem.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Velikonoční čteníčko

Beseda s Adolfem Dudkem

Téměř 50 dětí z mateřské školy a 1. stupně ZŠ se svými vychovatelkami i rodiči se setkalo 4. března v knihovně s malířem a ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem. Jeho show s názvem Pohádkové kreslení dětem netradiční formou představila sedm klasických českých pohádek od Perníkové chaloupky až po Šípkovou Růženku. Malíř kreslil na keramickou tabuli obrázky z pohádkových knížek, děti i dospělí mohli aktivně dokreslovat. Malí návštěvníci se smáli od začátku až do konce programu. Představení pan Dudek zakončil autogramiádou na čela i ruce diváků.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Adolf Dudek

Besedy se žáky

Knihy v dnešní době musí bojovat o svoji přízeň s velmi těžkými soupeři, proto si vážíme spolupráce s místní základní školou.  Knihovnu navštívili ve školním roce žáci prvních, druhých a šestých ročníků se svými učiteli, několikrát družina 1. ročníku a 2. – 5. ročníku a MŠ. Děti se hlouběji seznámily s děním v knihovně, poslechly si básně, pohádky a příběhy, vyluštily křížovky a namalovaly obrázky.  Knihovna tím získala nové mladé čtenáře.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Besedy se žáky

Pexesiáda únor 2015

Ve spolupráci s družinou 1. ročníku jsme uspořádali turnaj ve hře Pexesa. Tři nejúspěšnější žáky jsem odměnila diplomem a knihou, všichni prvňáčci dostali za snahu pexesa a sladkosti.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Pexesiáda

Pohádkové čteníčko 19. 2. 2015

Na únorovém Čteníčku jsme si povídali a četli o zvířátkách v lese, všem se líbila dramatizace pohádky O Budulínkovi. Děti s rodiči tvořili výrobky z vlny.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Pohádkové čteníčko

Zimní čteníčko 21. 1. 2015

Cením si toho, že pohádková Čteníčka jsou oblíbená u dětí i rodičů. V lednu jsem program tematicky zaměřila na zimní období. Vyrobili jsme zimní priceznu a sněhuláka. Recitovali jsme básně a hráli pohádku O dvanácti měsíčkách, s chutí se zapojili i rodiče.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová

Zimní čteníčko

Mikuláš v knihovně

Potěšila mě návštěva žáků devátých tříd v přestrojení za Mikuláše, anděly a čerty.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 


Mikuláš

Mikulášské čteníčko 26. 11. 2014

Čteníčko bylo plné říkanek a pohádek, děti s rodiči tvořily Mikuláš, čerta a anděla. Domů si odnesli ještě omalovánky a čokoládového Mikuláše.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová  


Mikulášské čteníčko

Gumičkování  říjen/ listopad 2014

Úžasnou zábavu jsme připravili pro holky, kluky i dospělé ve dvou lekcích ,,gumičkování". Ve spoluprávci s paní L.Jurníčkovou, V. Vybíralovou a I. Doleželovou si na své přišli začátečníci i pokročilí. Tvořili náramky na vidličce, praku a stavu. Výrobky se všem podařily.

Připravila a organizovala: V. Vykoupilová 

Fotogalerie: Gumičkování